پرش لینک ها

خدمات تکمیلی پس از چاپ

خدمات تکمیلی چاپ در صنعت چاپ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد،و درنتیجه محصولات چاپی باکیفیتی ایجاد می‌کند.خدمات تکمیلی پس از چاپ به دو گروه تکمیلی (Finishing) و تبدیلی (Converting) تقسیم می‌شود.

Finishingچیست؟

چاپ Finishing به عملیاتی اطلاق می‌شود که پس از اعمال جوهر روی کاغذ انجام می‌شود.برخی از عملیات تکمیلی ممکن است قبل از خارج شدن چاپ از پرس انجام شود،اما بسیاری از عملیات تکمیلی پس از خارج شدن چاپ از دستگاه انجام می‌شود.

بسیاری از چاپگرهای تجاری دارای بخش تکمیلی هستند که خدمات متنوعی را برای بهبود عملکرد و ظاهر قطعات چاپی انجام می‌دهند.از آنجایی که عملیات صحافی زیرمجموعه بزرگی از خدمات تکمیلی پس از چاپ را تشکیل می‌دهد،بسیاری از چاپگرها از اصطلاح فراگیرFinishing and Bindery برای توصیف تمام فعالیت‌های پس از چاپ استفاده می‌کنند.

Converting  به چه مفهومی اشاره دارد؟

یک فعالیت پس از چاپ است که شامل ساختن یک صفحه چاپی تخت به یک شی سه‌بعدی است.به‌عنوان‌مثال،می‌توانید یک ورقه تخت چاپ‌شده را به یک پاکت تبدیل کنید،یا یک ورقه تخت چاپ‌شده را روی مقوا لمینت کنید و سپس آن را برش داده و در یک جعبه تا کنید.

مراحل Converting:

 • چاپ یک ورق صاف
 •  لمینیت کاری
 •  برش دادن
 •  تا کردن
 •   جعبه چسبانی و پاکت سازی

خدمات تکمیلی پس از چاپ

برخی از خدمات تکمیلی پس از چاپ عبارت‌اند از:

 1. تطبیق دادن:جمع آوری و چیدمان ورق‌های چاپ‌شده یا سایر اجزا در یک توالی از پیش تعیین‌شده.
 2. برش دادن :با استفاده از یک تیغه یا برش تیز،یک قطعه چاپ‌شده را به‌اندازه دلخواه برش دهید.عملیات رایج دربرش دادن عبارتند از:حذف کاغذ اضافی در کنار علامت‌های برش،جدا کردن قطعاتی که به‌عنوان چندین تصویر در هر برگ چاپ‌شده‌اند،یا کوتاه کردن لبه‌های باز کتاب برای ایجاد صفحاتی که به‌طور یکنواخت تراز شده‌اند.
 3. تا کردن:رویه‌ای که روی یک قطعه چاپ‌شده انجام می‌شود تا صاف روی خودش قرار گیرد.تا کردن کارکردهای زیادی دارد که یکی از آنها کاهش اندازه فیزیکی یک قطعه چاپ شده است.مانند یک پاکت نامه،وتاکردن همچنین به‌عنوان یک تکنیک طراحی برای ایجاد پنل های جداگانه از یک ورق واحد،مانند:بروشور یا دعوت‌نامه استفاده می‌شود.
 4. لمینت:فرآیند چسباندن یک فیلد پلاستیکی شفاف بر روی مواد چاپ‌شده برای محافظت از آن در برابر لکه،رطوبت، چین‌وچروک،پارگی و … می‌باشد.لمینت در روکش‌های مختلف مانند براق،مات یا لمسی نرم موجود است.لمینت براق علاوه برافزودن یک لایه محافظ، شادابی رنگ‌های جوهر را افزایش می‌دهد. لمینت یک انتخاب محبوب برای اقلام چاپی است.خدمات تکمیلی پس از چاپ

 5.   سوراخ کردن:روشی که یک سری سوراخ‌های بسیار ریز روی کاغذ یا مقوا ایجاد می‌کند،معمولاً در امتداد یک خط مستقیم،تا بخشی از قطعه چاپ‌شده به‌راحتی با دست جدا شود.برای اهداف مختلفی مانند کوپن،کارت شناسایی، کارت پاسخگویی و برگه حواله استفاده می‌شود.

 6. شماره‌گذاری ترتیبی: شامل چاپ شماره‌های شناسایی صعودی یا نزولی است به طوری که هر واحد چاپ‌شده شماره منحصربه‌فرد خود را دریافت می‌کند.این شماره منحصربه‌فرد می‌تواند در یک موقعیت یا در چندین موقعیت در هر سند ظاهر شود.اغلب در قراردادها،فاکتورها،سفارش‌های خرید،فرم‌های نقل‌قول،چک‌ها،بلیت‌های قرعه‌کشی،ورودی‌های مسابقه یا تقریباً هر مورد چاپی که نیاز به شناسایی منحصربه‌فرد دارد استفاده می‌شود.

 7. UV-Coating :یک پوشش شفاف که روی مواد چاپ‌شده برای بهبود انعطاف‌پذیری و زیبایی اعمال می‌شود.این پوشش به‌صورت مایع اعمال می‌شود،سپس در معرض نور ماوراءبنفش قرار می‌گیرد که فوراً آن را چسبانده و خشک می‌کند.

 8.   صحافی:صحافی فرآیند گسترده‌ای است که برای جمع‌آوری و چسباندن برگه‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود.صحافی می‌تواند به‌سادگی قرار دادن یک منگنه در گوشه مجموعه‌ای از اسناد باشد.با این حال،صحافی به ایجاد کتاب‌ها و کتابچه‌های بادوام اشاره دارد.نمونه‌هایی از روش‌های رایج صحافی عبارت‌اند از:

صحافی کامل

دوخت زین

صحافی مارپیچی 

صحافی باسیم

صحافی با جلد گالینگور

خدمات تکمیلی پس از چاپ

خدمات پس از چاپ،به منظور ایجاد حفاظت،و ایجاد زیبایی بر روی سطوح چاپ‌شده،به مرحله تکمیلی (Finishing) و تبدیل فرم چاپ‌شده به ابعاد و اشکال دیگر،به مرحله (Converting)تقسیم‌بندی می‌شود.

خدمات تکمیلی پس از چاپ در مجموعه چاپ هدف چگونه است؟

مجموعه چاپ هدف با دارا بودن بهترین و بروزترین تجهیزات و دستگاه‌های چاپ،مراحل تکمیلی پس از چاپ را در دو مرحله تکمیلی و تبدیلی انجام می‌دهد.

مراحل تکمیلی پس از چاپ در مجموعه چاپ هدف شامل:صحافی،جعبه چسبانی و پاکت سازی و چسب بلیستر می باشد که می‌توانید سفارشات خود را با خیالی آسوده به چاپ هدف بسپارید و از تخفیفات ما بهره‌مند شوید.

 

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.