پرش لینک ها

لیتوگرافی چیست؟

واژه لیتوگرافی از دو واژه یونانی lithos به معنای سنگ و graphein به معنای نوشتن گرفته شده است.لیتو گرافی یکی از فرآیندهای چاپ افست است که در آن عملیات چاپ توسط صفحاتی به نام زینک انجام می‌شود.

در روش چاپ لیتوگرافی تصویر با استفاده از مدادهای تخصصی،مستقیماً روی یک صفحه تخت از سنگ یا صفحه فلزی کشیده می‌شود،سپس جوهر روی تصویر اعمال می‌شود و یک تکه کاغذ (یا یک ماده جایگزین) روی تصویر گذاشته می‌شود و دال از پرس لیتو عبور می‌کندتا تصویر را روی کاغذ چاپ کند.

لیتوگرافی برای چاپ های متوسط ​​تا طولانی ایده آل است و برای چاپ مجلات،کتاب ها،پوسترها،بسته بندی ها،نقشه ها و موارد دیگر استفاده می شود،درچاپ لیتوگرافی فایل طراحی شده به صفحات زینک(صفحه فلزی )تبدیل می شود و در چاپخانه به جوهر آغشته می شود و بر روی کاغذ چاپ می شود.

تاریخچه لیتوگرافی

لیتوگرافی اولین بار در سال ۱۷۹۶ توسط یک نویسنده آلمانی به نام آلویس سنفلدر اختراع شد.ازآنجایی‌که او بازیگر هم بود،از روش‌های چاپ سنگی به‌عنوان روشی ساده و مقرون‌به‌صرفه برای انتشار آثار نمایشی استفاده کرد.

در سال ۱۸۵۳،این روش با معرفی «لیتوگرافی افست»پیشرفت کرد.این شامل یک تصویر بود که ابتدا روی یک استوانه لاستیکی چاپ می‌شد و سپس روی کاغذ منتقل می‌شد.ماهیت همه‌کاره این روش امکان چاپ تصاویر را بر روی طیف گسترده‌ای از مواد ازجمله چوب و چرم فراهم می‌کرد.در قرن ۲۰،هنرمندان مشهوری مانند پابلو پیکاسو این فرآیند را زنده کردند و لیتوگرافی را به یک فرآیند چاپ پرکاربرددر سراسر جهان تبدیل کردند.

امروزه لیتوگرافی یک روش فوق‌العاده عالی در چاپ است.بیش از ۴۰ درصد از چاپ،بسته‌بندی و انتشار را تشکیل می‌دهد و به‌طور گسترده استفاده می‌شود.چاپ لیتوگرافی پتانسیل تولید چاپ باکیفیت و با جزئیات دقیق را فراهم می‌کند.

چاپ لیتوگرافی

مزایای چاپ لیتوگرافی

1.وضوح‌بالادر چاپ

چاپ لیتوگرافی افست تصاویر و متن‌های واضح را بر روی انواع مواد ایجاد می‌کند.در لیتوگرافی افست سنتی،پتو یعنی قسمتی از پرس که روی کاغذ یا سطح چاپ فشار می‌آورد از لاستیک نرمی ساخته می‌شود که تقریباً با هر سطح یا ماده کاغذی مطابقت دارد،برخلاف سیستم‌هایی که از صفحات فلزی غیرقابل انعطاف استفاده می‌کنند.

2.هزینه پایین چاپ

هزینه چاپ لیتوگرافی افست در تعداد تیراژ بالا پایین است و چاپ افست لیتوگرافی ارزان‌ترین و مقرون‌به‌صرفه روش برای چاپ باکیفیت بالا است.

3.بالا بودن سرعت چاپ

بسیاری از دستگاه‌های چاپ لیتوگرافی با ورق به‌طور همزمان در دو طرف کاغذ چاپ می‌کنند که زمان چاپ را کاهش می‌دهد. برخی از ماشین‌های لیتوگرافی می‌توانند تا ۵۰۰۰۰ برگه در ساعت چاپ کنند.

4.تطبیق پذیری

چاپگرهای لیتوگرافی از تجهیزاتی برای هر طول پرس استفاده می‌کنند.پرس‌های لیتوگرافی کندتر و دقیق‌تر برای چاپ‌های کوتاه و متوسط مانند بازتولید آثار هنری، کوپن‌ها،درج‌های پست مستقیم،کارت تبریک و پوستر استفاده می‌شوند.علاوه بر این، پرس‌های لیتوگرافی نه تنها بر روی کاغذ،بلکه بر روی انواع مختلفی از سطوح چاپ از جمله پارچه،چرم، فلز،پلاستیک و چوب کار می‌کنند.

لیتوگرافی

انواع اصلی لیتوگرافی:

  • فوتولیتوگرافی

فوتو لیتوگرافی (حکاکی) انتقال الگو به فیلم پلیمری واکنشی (مقاومت)،از مقاومت برای تکرار الگو به لایه‌نازک یا بستر استفاده می‌شود.این یک فناوری است که برای استفاده در میکروالکترونیک هم کاربرد دارد.

  • لیتوگرافی پرتوی الکترونی
  • لیتوگرافی اشعه ایکس
  • لیتوگرافی پرتو یونی متمرکز
  • اتمی خنثی

لیتوگرافی

 

مجتمع چاپ و لیتوگرافی هدف،با دارا بودن دستگاه‌های چاپ لیتوگرافی بروز و کامل،آماده دریافت سفارش‌های شما مشتریان عزیز از تمامی استان‌های ایران می‌باشد.

چنانچه تمایل دارید از قیمت چاپ لیتوگرافی در مجموعه چاپ هدف مطلع شوید کافی است از طریق تلگرام یا واتساپ درج شده در سایت ،نسبت به ارسال سفارش خود اقدام کنید.هم چنین می توانید با شماره 02166716500 تماس بگیرید و با کارشناسان مجرب و حرفه ای مجموعه چاپ هدف سفارش خود را در میان بگذارید و از تخفیفات ما برای چاپ استفاده کنید.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.