پرش لینک ها

 معرفی و تاریخچه کاغذ سنگ:

فرآیند ساخت کاغذ سنگ در ابتدا توسط یک شرکت کانادایی در ونکوور اختراع و سپس توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co.  در دهه ۱۹۹۰ میلادی توسعه یافت و از سال 2008 با توسعه و صدور دانش فنی به آمریکا و ژاپن توسط شرکت ژاپنی عملاً تلاش برای تولید تجاری آن شروع  این نوع کاغذها امروزه بیشتر در کانادا و امریکا و نیز چین و هنگ‌کنگ تولید و عرضه می‌شوند، خوشبختانه تولید کاغذ سنگی حدود ده سال است که در ایران آغازشده است، کاغذ سنگ یک ماده مصنوعی با فرمولاسیون خاص است که ظاهری شبیه به کاغذ دارد و بخش عمده آن از کربنات کلسیم که از سنگ‌های آهک است، همراه با درصد کمی پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) تشکیل‌شده است. کاغذ سنگی که به کاغذ پلاس، کاغذ معدنی، کاغذ سنگی، کاغذ سنگ‌آهک یا کاغذ اکو نیز معروف است، ازنظر عملکرد و ظاهر تقریباً شبیه به کاغذهای معمولی سلولزی است. بااین‌حال  ازنظر بافت و شکل این‌یک کاغذ معمولی نیست، زیرا شامل الیاف خمیری مبتنی بر پایه سلولز نیست. نکته حائز اهمیت در مورد کاغذ سنگی این است که می‌توان آن را از سایر انواع کاغذهای مصنوعی با محتوای معدنی بالا متفاوت و متمایز دانست. چگالی این کاغذ کمی از کاغذهای معمولی بیشتر است و عددی بین 1.2 تا 1.6 را شامل می‌شود.

ویژگی‌های مهم کاغذ سنگ:

کاغذ سنگ دارای ویژگی‌ها و نقاط مثبت خاص زیادی است که آن را از سایر انواع کاغذ و مقوا متمایز می‌سازد. یکی از بارزترین آن‌ها خاصیت ضد آب، روغن و مایعات غیر اسیدی بودن آن است و عدم نیاز به سلفون که آن را گزینه مناسبی جهت استفاده در مواردی که نیاز به این ویژگی هست می‌نماید درصورتی‌که کاغذ و مقواهای معمولی فاقد چنین قابلیتی می‌باشند. همچنین مقاومت دمایی بالای آن از منفی 40 تا 130 درجه سانتی‌گراد و مقاومت در برابر پارگی و کشیدگی از دیگر خصوصیات این محصولات می‌باشند. همچنین مقاومت در برابر حشرات موذی از دیگر ویژگی مهم این ماده است.

علاوه بر این تولید کاغذ سنگی از مزایای زیست‌محیطی قابل‌توجهی شامل جلوگیری از جنگل‌زدایی و قطع درختان، نیاز به مصرف آب و برق کمتر، قابلیت بازیافت و … را دارد.

از دیگر مزایای کاغذ سنگ این است که می‌توان از آن برای چاپ کتاب‌های گران‌بها و ارزشمند استفاده کرد. کتاب‌هایی که مراقبت و نگهداری از آن‌ها می‌تواند به‌نوعی حفاظت از دانش و فرهنگ و هنر محسوب شود. چاپ روی این کاغذ نیز از کیفیت و جذابیت مناسبی برخوردار است و بعد از چاپ نیاز به هیچ فرایند تکمیلی مانند سلفون و لمینت ندارد و خود به‌تنهایی زیبا و کارآمد است. حتی ماندگاری مرکب و جوهر چاپ هم بروی آن جذاب‌تر و زیباتر از کاغذهای معمولی است. بافت منسجم و یکنواخت این کاغذ هم در کیفیت چاپ روی آن اثرگذار است. سطح آن نرم و فاقد خلل و فرج است که حالتی مخملی به آن داده است.

کاربرد و موارد استفاده کاغذ سنگ:

-انواع شاپینگ بگ

– انواع جعبه‌ها

-کیسه‌های سیمان

– انواع لیبل ها

– پاکت نامه‌ها

-پوشه اداری و سازمانی

-کارت ویزیت و هدیه

– تقویم‌ها

-ظروف یک‌بارمصرف

– دفترچه یادداشت‌ها

– نقشه‌ها

– کتاب‌ها

-و…

 

ویژگی‌ها خاص و متمایز محصولات کاغذ سنگی ما:

-کیفیت بالای چاپ با مصرف مرکب کمتر در مقایسه با سایر کاغذهای سنگی

– مقاومت در برابر پارگی و کشیدگی در هر دو جهت عمودی و افقی

-عدم لختی مشابه کاغذ سنگ‌های دیگر که قابلیت چاپ آن را بالاتر می‌برد

-دارای ضخامت‌های متنوع از 100 میکرون تا 900 میکرون

-به‌صورت شیت در ابعاد 60 در 90 و 70 در 100 سانتیمتر ویا ابعاد خاص با توجه به نیاز مشتری

-همچنین به‌صورت رول تا عرض 120 سانتیمتر با طول دلخواه

-قابلیت تولید کاغذهای سنگی بارنگ‌های متنوع و سفارشی خاص به‌صورت یکرو و دورو

-تولید انواع پشت چسب‌دار، متالایز طلایی و نقره‌ای

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.